«Імплантати — це ті ж квіти, які корінням йдуть в землю. Так і вони титановим коренем закріплюються в щелепної кістки. Подібно до квітки, абатмент росте з тіла імплантату і розпускається коронкою в зубному ряду» (с) доктор Рональд Голдштейн.

Наявність зубів складно переоцінити: вони допомагають нам їсти, говорити і роблять посмішку соціально прийнятною. Зуби точать, скалять, показують, кладуть на полицю і тримають за ними мову. Тим більше прикро, коли в силу віку, підвищеної сладкоежкости або прямого удару в щелепу їх втрачають. Тут нам на допомогу приходить дентальна імплантологія: наука, налічує вже близько півтора тисяч років. Абсолютно вірно: найбільш ранні відомі нам імплантати були знайдені в Гондурасі, і датовані 600-м роком н. е. В якості вставних зубів використовувалися черепашки, і, незважаючи на місце знахідки, операція визнана успішною.

Сучасний же етап в історії дентальної імплантології розпочався, як це часто буває, з випадкового відкриття. У 1952-му році шведський професор Пер-Інгвар Бранемарк в ході одного з експериментів ніяк не міг виколупати титанові осколки з стегна кролика. Титан практично зрісся з кісткою. Явище було названо оссеоинтеграцией, і вже в 1981-му році заявила про себе комерційна «Branemark Implant System». Зараз ринок дентальних імплантатів оцінюється в 3 мільярди доларів, за оцінками аналітиків досягне 4,5 мільярдів у 2012-му році.

Як це відбувається приблизно:

Однак не все так просто, як здається. В залежності від складності операції, нові зуби можна отримати в термін від однієї години до 4-х місяців. Вартість варіюється від однієї до кількох десятків тисяч доларів. Гірше того, важкі випадки не тільки довгі і дорогі, але ще й досить небезпечні:

  • Не завжди з допомогою звичайного рентгенівського знімка можна адекватно оцінити товщину і щільність кістки в місці установки імплантату. У випадку помилки він вивалиться на першому ж яблуці.
  • Існує ризик зачепити свердлом або імплантатом нижньощелепний нерв, що призведе до втрати таких важливих здібностей, як жувати і говорити, а завжди відкритий рот стримає вашу привабливість в очах протилежної статі.
  • Деколи, успішну операцію від повного провалу відокремлюють всього 2 міліметри між бажаними розташуванням і глибиною просвердленого отвору і тим, що вийшло. Не кожен хірург може похвалитися окоміром подібної точності.

Тут на допомогу нам приходить SimPlant – флагманський продукт компанії Materialise Dental та лідер ринку передопераційного планування дентальних імплантатів. Розглянемо його детальніше.

Отже, спершу пацієнт направляється на комп’ютерну томографію, звідки приносить пачку знімків високого дозволу. Знімки імпортуються в SimPlant у вигляді такого кубика даних, після чого проводиться сегментація (виділення анатомічних структур) і промальовуються нерви (ми пам’ятаємо, чому це важливо). Сегментацію зазвичай виконує співробітник Materialise або одного з сертифікованих компанією центрів.

Наступний етап – планування операції. Доктор може приміряти імплантат, вибрати модель з потрібними параметрами (каталог містить практично всі світові бренди і регулярно оновлюється), оцінити щільність підтримує кістки та близькість нерва, насадити віртуальний зуб і помилуватися фінальним результатом. Є навіть можливість запланувати операцію повністю автоматично, з урахуванням всіх вимірювань і характеристик.

Завершений план відправляється в Materialise, де він ще раз перевіряється фахівцями компанії, розраховуються і друкуються на вже відомих вам 3D принтерах хірургічні направители (SurgiGuide) – наліпки на щелепу даного пацієнта, які фіксують місце, напрямок і глибину свердління.

З такою підготовкою сама операція – справа нікчемна. Я, інженер-програміст за освітою, як-то зміг задовільно імплантувати зуб макет лише з другої спроби.

Між іншим, подібна модель бізнесу дозволяє не особливо турбуватися про піратських копіях програми. SimPlant без печатки хірургічних направителей і підтримки фахівців компанії – не більше ніж іграшка.

Передопераційне планування хірургічного втручання – явище досить нове, і Materialise безперервно проводить клінічні дослідження, бере участь у розробці пристроїв сканування і діагностики, удосконалює алгоритми аналізу і технології 3D друку. SimPlant (як і багато інші продукти компанії) сертифікований FDA з категорії «медичне обладнання» і є стандартом якості в індустрії. Ну а вам бажаємо регулярно чистити зуби і як можна рідше відчувати наші продукти на собі.


Tweet