6 несподіваних українських товарів, які друкуються на 3D-принтері і доступні кожному українцеві.

У світі з допомогою 3D-принтерів уже друкують їжу, інструменти, автомобілі, котеджі. Але донедавна скептики категорично відкидали навіть думку про те, що світовий тренд колись дістанеться України.

І от нарешті можна впевнено сказати: фантастичне майбутнє до нас дісталося. Хоча його розвиток стримується кризою в країні. Шоколад чи нирку у нас поки що не друкують, але пістолет, макет зубів, будинку чи надскладна деталь – це реальність.

Окрім того, саме в Україні створено спеціалізовану 3D-платформу Kwambio, яка дозволяє знайти в мережі, переглянути, і відразу надрукувати на власному 3D-принтері річ, що сподобалася.

“Люди тепер можуть самі створювати те, що їм необхідно. До того ж речі, котрі ми використовуємо, можуть бути унікальними, в одному екземплярі. Масовому виробництву та масовій культурі прийде кінець”, – вважає засновник Kwambio, одесит Володимир Усов. Він прогнозує, що скоро 3D-принтер буде у кожного.

Редакція “Висновків” виявила шість незвичайних предметів, які вже друкують в Україні.

СКЕЛЕТ ЛЮДИНИ

Надруковані в Україні 3D-кістки невдовзі можуть продаватися до Європи. Ідея такого проекту виникла у групи студентів медичних вузів, коли у навчальних закладах України запровадили положення міжнародних кодексів з біоетики.

Ці кодекси забороняють використання справжніх кісток, а наявні моделі скелетів в українських вишах годяться хіба що для шкільних кабінетів біології, розповів один зі співзасновників проекту Araned Андрій Маранов, студент медичного вузу.

Для створення моделі беруть реальні кістки, 3D-сканують їх, отримують інтерактивний атлас, а потім друкують із двох видів пластику: українського чи європейського виробництва. Собівартість виробу з українських матеріалів не перевищує 2500 грн (близько $100), з європейського – $300. При цьому анатомічна модель скелету людини для медвузу коштує в Європі від 1500 доларів.

Проект уже допомагає вчитися студентам Київського медичного університету. Запорізький медуніверситет також готовий взяти на озброєння новинку. Ідея вже викликала цікавість західних інвесторів. Винахідники хочуть постачати продукцію в країни Європи та Америки, де медична освіта коштує дорого, говорить Андрій. Впровадження в Україні розглядається як соціальний проект.

Зараз студенти працюють над технологію доповненої реальності, яка буде додатком до мобільного телефону. З його допомогою хірурги, просто повертаючи смартфон в руках, зможуть побачити на 3D-моделі кістки, де розташовано артерію. Це дуже важливо, оскільки тут помилка може бути фатальною.

ПРИКРАСИ

Унікальні перстні, браслети, сережки як в улюбленого кіноактора, чи з іменем коханої людини можна також надрукувати у 3D.

Невеликий браслет із пластику друкується за дві години і коштує приблизно 200 грн., розповідають представники харківської компанії 3dreams Микола Вайсберг та Олександр Огієнко. Фотополімерна модель коштує вдесятеро дорожче, друкується на лазерному принтері та потребує близько 6 годин на виготовлення.

Щоправда, за призначенням браслети рідко використовуються, оскільки фотополімер – дуже тендітний матеріал. Частіше їх використовують ювеліри, щоб створювати прототипні моделі своїх прикрас на замовлення. На основі прототипу виготовляється форма, в яку заливається коштовний метал.

Раніше ці прототипи створювалися з воску, у них був низький клас точності, і треба було багато часу на те, щоб їх виготовити. 3D-принтинг для цього підходить краще.

Вайсберг розповідає, що спочатку вони купили 3D-принтер для себе, але потім зрозуміли, що ринок 3D-друку в Україні набирає обертів, і друковані моделі потрібні не лише їм.

ЩЕЛЕПА

Деякі українські стоматологи уже підхопили світовий тренд: тепер і у нас моделі зубів створюють за допомогою тривимірного друку.

Щоправда, технології іще не на тому рівні, щоб виготовляти кінцевий продукт, наприклад, зубні імпланти. Ці послуги будуть доступні українцям не раніше, ніж за 2-3 роки, зазначає директор компанії Smartprint Євген Кожуховський. Зараз дантисти використовують моделі зубів на проміжних етапах.

Також лікарі можуть виготовляти частини для імплантів, елементи для виправлення зубів. Наприклад, прозорі капи, які навіть не видно. Використовуються фотополімерні принтери різних видів та рідкі матеріали, які при опроміненні лазарем тверднуть.

Але все ж стоматологічні 3D-вироби в Україні не дуже поширені. Хоча собівартість готового продукту невисока, сам 3D-принтер коштує досить дорого. Наприклад, друк моделі щелепи коштує близько 15 доларів, а сам принтер для неї – 10 000 доларів, пояснює Кожуховський.

БУДИНОК

На початку нинішнього року китайська компанія Shanghai WinSun Decoration ошелешила техносвіт новиною про те, що “надрукувала” десяток будинків з бетону. В Україні до такого прогресу ще не дійшли, але прототипи, макети будинків уже друкуються і в нас.

Попит на такі товари зростає, говорить Євген Кожуховський. Особливо серед архітекторів та будівельних компаній, які потроху почали освоювати нову культуру презентації. Заважає просуванню цієї культури лише криза в країні.

Частіше компанії замовляють 3D-друк прототипів квартир, котеджів, будинків. Якби хтось замовив, то можна було би надрукувати модель хоч розміром з 20-ти поверховий будинок. Тільки у цьому випадку його б довелося складати, наче конструктор, з невеликих частин, бо сам принтер має розміри 25х25х30 см.

Один поверх будинку-моделі можна надрукувати за 2-10 годин. Вартість коливається від 500 до 5000 грн. Замовляють в основному вироби білого кольору, а потім художник розмальовує їх згідно із задумом дизайнера.

ФІГУРКИ

Технологія 3D-друку сувенірної продукції також лише набирає обертів в Україні. Хоча через кризу українці стали менше нею користуватися, констатує Микола Ковбаса, технічний директор принтшопу 3DGoods. У них замовляють не лише дизайнерські деталі та прототипи для виробництва, а навіть зменшені копії людей висотою в 10 см.

Таке собі “3D-клонування” для того, щоб подарувати замість фото свою зменшену копію. Навіть фігурки наречених на весільний торт можуть бути персональними.

Деякі компанії, що займаються 3D-друком, вже почали пропонувати фігурки персонажів культових комп’ютерних ігор чи популярних фільмів та анімацій. Виготовляються фігурки в основному із пластику чи нейлону. вартість фігурки розраховується від ваги – грам коштує 5-15 грн.

ВЗУТТЯ

Тренд на 3D-взуття запровадили шведські студенти, надрукувавши першу пару ще 2011 року. Пізніше технологію тривимірного друку освоїв Голівуд, щоб створювати взуття для героїв фантастичних фільмів.

Згодом технологію 3D-друку почали використовувати у своєму виробництві й відомі світові бренди Adidas та Nike . Принтер дозволяє створювати індивідуальні моделі, точно повторюючи форму ноги людини.

В Україні замовляють друк взуття лише з півроку, розповідає представник компанії PrusaUA. Замовляють унікальне взуття не лише модники та модельєри, а й лікарі та люди з особливими потребами. Адже таким чином легко врахувати анатомічні властивості кожної людини.

3D-друк допомагає створювати індивідуальне взуття чи ортопедичну устілку для пласкої стопи з екологічного біопластику. “Одного разу ми навіть друкували взуття для дівчини-моделі, яка дефілювала на виставці та демонструвала 3D-черевички”, – розповіли в компанії.

Іще недавно 3D-друк був екзотикою, доступною тільки спеціалістам та західним споживачам Але тепер, як бачимо, кожен українець може замовити 3D-товар на сайті виробника, і отримати його поштою у будь-якому місті. І при цьому українські підприємства не лише копіюють західний досвід, але й вигадують свої продукти.

Источник


Tweet