У світлі недавнього відкриття рідкої води на поверхні Марса NASA також офіційно вибрало трьох переможців першої стадії конкурсу 3D Printed Habitat Challenge, учасникам якого пропонувалося представити власний дизайн будівель для колоній на Марсі.

У серпні з 165 поданих робіт було вибрано 30 півфіналістів, які отримали повідомлення про те, що їх проекти будуть детально розглянуті суддями конкурсу. Далі з цих півфіналістів вибрали три команди, які були оголошені переможцями першого етапу конкурсу у ході ярмарку Maker Faire в Нью-Йорку 27 вересня. Сума призів, які отримали переможці, склала в загальній складності $40000. Зрозуміло, команди автоматично проходять у наступний етап конкурсу.

NASA і Національний інститут інноваційного адитивного виробництва, America Makes, спільно виступили з ініціативою проведення Habitat Design Challenge, потенційний призовий фонд якого становить $2,25 мільйона. Прийом робіт на конкурс розпочався у травні, і учасники повинні були розробити марсіанські колонії, спорудження яких можуть бути виготовлені за допомогою 3D-друку. В ході конкурсу команди пройшли етап створення дизайну, а переможці вийшли також в наступну стадію, де вони повинні будуть створити прототипи. Фінальна мета конкурсу – розробка технології адитивного виробництва, з допомогою якої можна будувати інноваційні житла як на інших планетах, так і на Землі.

Приз у $25000 за перше місце отримала команда Team Space Exploration Architecture і Cloud Architecture Office за модель ICE HOUSE. В принципі, це марсіанське подобу голку, але, безумовно, набагато більш красиве. Ідея полягала у створенні конструкції, яка об’єднувала б її мешканців із зовнішнім середовищем і давала їм шанс на процвітання на новому місці. Варто відзначити, що дизайн припав як не можна до речі в світлі новин про запаси води на Марсі, оскільки основним будівельним матеріалом цієї колонії якраз є вода.

У проекті ICE HOUSE застосовується унікальна технологія 3D-друку, який дозволяє використовувати хімічні властивості води і контролювати її подачу. За задумом авторів, будівництво можливо в умовах наявності доступу до достатньої кількості води і при постійно низьких температурах північного півкулі Марса. Багатошаровий корпус з льоду будується під тиском і захищає від радіації мешканців і рослини.

Приз у $15000 за друге місце журі присудило команді Team Gamma, яка поєднала у своєму проекті роботів для збору матеріалів і модульні конструкції для внутрішнього обладнання жител. Напівавтономні роботи досліджують поверхню планети і шукають матеріали, які можна використовувати для створення захисної оболонки навколо модульних надувних житлових блоків.

Зовнішній корпус будується декількома роботами по технології мікрохвильового плавлення реголіту – таким чином, структура застигає, а потім покривається додатковим захисним матеріалом. В основі цієї концепції – надійна і багатофункціональна система, що дозволяє скоротити кількість матеріалів, які необхідно буде відправити на Марс для будівництва колонії.

Третє місце посіла команда LavaHive, яка запропонувала повторно використовувати корпус корабля в якості даху житла. Під цією оболонкою пропонується розмістити надувні модулі, які послужать початковими житловими приміщеннями. Крім того, марсоходи будуть шукати на поверхні планети матеріали для 3D-друку за методом «відливки лави» – для будівництва коридорів між основними і додатковими приміщеннями. За рахунок цього кожна місія зможе, за потреби, використовувати додаткові приміщення в якості дослідних лабораторій, теплиць або майстернях.

«Нас надзвичайно вразили творчий потенціал і глибина проектів, поданих на конкурс. Команди не тільки підійшли до завдання з несподіваної сторони, але і дійсно взяли до уваги функцію підтримання життєдіяльності людини, так необхідну майбутнім дослідникам космосу в їх інопланетних оселях», – коментує Монси Роман, менеджер програм в рамках ініціативи Centennial Challenges.

При виборі переможців NASA і America Makes керувалися низкою концепцій, які учасники повинні були врахувати при підготовці проектів. Зрозуміло, судді розглядали такі фактори, як придатність підсумкової конструкції для життя, функціонування в реальних умовах, вибір місця споруди на Марсі і можливість 3D-друку моделі. Однак, крім цього, журі також враховувало, які архітектурні ідеї використовувалися у проекті, підхід команди до дизайну, застосування інноваційних технологій та принципи створення конструкції.

Друга стадія конкурсу буде розділена на два рівня. Перший з них – «Структурні технології», де увагу буде приділено, в основному, методом 3D-друку, необхідним для того, щоб створювати житлові будівлі з матеріалів, доступних в цій місцевості або в результаті переробки. Другий рівень – «Споруда конструкції», де учасники повинні будуть дійсно побудувати повномасштабні житлові будівлі по своїм проектам з використанням місцевих і перероблених матеріалів. Реєстрація на обидва рівня відкрилася 26 вересня, а перемога в кожному з них буде відзначена грошовою винагородою у розмірі $1,1 мільйона.

Джерело


Tweet